Залаты скачок Алы Цупер, фота Аляксандра Семянякі, НАК Беларусі.

Сёння, 16 лютага, на Зімовых Алімпійскіх Гульнях у Сочы былі разыграныя чатыры камплекты медалёў. Мас-старт у мужчынскім біятлоне (тут беларусаў няма) перанесены на раніцу панядзелка з-за моцнага туману.

У горных лыжах (супер-гігант) алімпійскім чэмпіёнам стаў нарвежац стаў Х'еціль Янсруд, чэшка Ева Самкова выйграла сноўборд-крос, а зборная Швецыі — лыжную эстафету.

А вось цалкам галандскі п'едэстал у забегу на 1 500 м сярод жанчын (Ёрыен Тэр Морс, Ірэн Вюст, Лотэ ван Беек) вывеў Галандыю на другое месца ў агульным камандным заліку. Зборная гэтай краіны таксама мае найбольшую колькасць заваяваных узнагародаў. Прычым усе яны звязаныя з канькамі: 16 у канькабежным спорце і адна ў шорт-трэку.

У панядзелак на Алімпіядзе будуць разыграныя сем камплектаў узнагародаў.

Надзеі беларусаў звязаныя з жаночым мас-стартам у біятлоне (пачатак а 18-й), а менавіта выступам Дар'і Домрачавай і Надзеі Скардзіна, а таксама фіналамі ў фрыстайле (Антон Кушнір, Дзмітрый Дашчынскі і Аляксей Грышын), але тут у фінал трэба яшчэ трапіць. Пачатак першай кваліфікацыі ў 16:45, фіналы з 20:30.

Нагадаем, у беларусаў на Алімпіядзе чатыры медалі: тры залатыя (2 — Дар'і Домрачавай у гонцы пераследу і інд. гонцы, золата Алы Цупер у лыжнай акрабатыцы (фрыстайл)) і бронзавы медаль Надзеі Скардзіна ў індывідуальнай гонцы.