Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
01.08.2022 / 17:455RusŁacBieł

«Što nie tak ź biełarusami?» — balučaja tema Kupały. Novaje videa na kanale Andreja Chadanoviča

Andrej Chadanovič praciahvaje razvažać pra biełaruskuju i suśvietnuju litaraturu. Hetym razam jon havoryć pra słavutuju pjesu Janki Kupały «Tutejšyja».

Čamu biełarusy tak časta nie žadajuć być biełarusami? Da čaho davodziać stahodździ akupacyi i kałanizacyi? Jak pierastać być prosta tutejšymi i stać biełarusami? Adkazy na hetyja i inšyja pytańni ŭ novym vypusku kanała pra biełaruskuju i suśvietnuju litaraturu ad Andreja Chadanoviča.

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна
1
Ochtas/adkazać/sačyć
02.08.2022
Počiemu biełorusy tak často nie chotiat byť biełorusami? K čiemu privodiat vieka okkupacii i kołonizacii? Kak pieriestať byť prosto «tutejšymi» i stať biełorusami?


-Potomu čto eto iskusstviennoje obrazovanije. My litviny. I u nas jesť istorija, hierb, fłah, vielikije i uvažajemyje vo mnohich stranach mira obŝiestviennyje i političieskije diejatieli. naša strana silno postradała v hody WWII, utrativ značitielnuju časť svoich sieviernych tierritorij, v to vriemia kak druhije na etom niepłocho nažiliś i dažie sozdali svoju płastmassovuju istoriju. I razumiejetsia, čto psichołohija etoho takova, čto - biełarusy - etot tiermin nam vraždiebnyj. On naviazan nam rosijskoj impierijej. I piervoje čto dołžny sdiełať my - eto sbrosiť eto čužoje jarmo, etot jarłyk.
2
Valadzimir/adkazać/sačyć
02.08.2022
Ochtas, Vy hniusny pravakatar! Vykazvańni ŭ kancy Vašaha kamientara - heta 100% "raspalvańnie varožaści", pad jakoje Vy faktyčna padstaŭlajecie i mianie. Tamu zajaŭlaju, što z hetymi vašymi vykazvańniami ja kateharyčna nie zhodny i rašuča ad ich admiažoŭvajusia. Ja šmat pisaŭ pra štučnaść nazvy "biełarusy" i jaje naviazanaści tutejšamu narodu, ale ja nikoli nie pisaŭ, što hety termin "vraždiebnyj", i što jaho "nado sbrosiť".  Ja liču, što nazva naroda "biełarusy", chacia i naviazanaja, ale jana jość nieadjemnaj, zakanamiernaj častkaj jahonaj historyi, i jahonaje sioniašniaje. Jakuju nazvu dla svajoj nacyjanalnaj samidentyfikacyi "my" pavinny vykarystoŭvać - heta kožny asobny čałaviek vyrašaje dla siabie sam, na padstavie svaich viedaŭ. A kab hety vybar byŭ jak maha bolš śviadomym, čałaviek pavinien atrymać jak maha bolš abjektyŭnaj infarmacyi ab historyi svajho naroda. I voś heta  ja liču zaraz hałoŭnym.
0
Ochtas/adkazać/sačyć
03.08.2022
Valadzimir, vot my i opriedieliliś s tiem, kto biełorus, a kto litvin. Kstati, eto hłupyj prijom - nazyvať opponienta provokatorom tolko potomu, čto vam nie nraviatsia jeho słova. Čto po diełu: mojo ubieždienije v čužierodnosti našiemu narodu nazvanija "biełorusy"osnovano v tom čiśle i na tom, čto s tiech por kak nas stali tak obzyvať - strana i narod ničieho nie dostihli. A vsie istoričieskije sobytija proizošli v "do-biełorusskij" pieriod. Čto podtvierždajet mysl o nacionalnom duchie, vozmuŝionnom nasilstviennym pierieimienovanijem. Vy privykli k tavro? Vas klejmili kak raba (nie sprosiv vas, dali inoje čužoje pridumannoje nazvanije) - i vy rady i zaŝiŝajetie eto? Značit vy obrazcovyj rab!
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
PNSRČCPTSBND
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031