Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
01.11.2022 / 17:3713RusŁacBieł

Beeresemaŭki prapanujuć štrafavać za niajaŭku na vybary i zabaranić iści ŭ prezidenty «kucharkam, błohieram ci šoŭmienam»

Padčas «dyjałohavaj placoŭki» pa abmierkavańni zakonaprajekta «Ab Usiebiełaruskim narodnym schodzie» pieršyja sakratarki Žłobinskaha i Rečyckaha rajonnych kamitetaŭ BRSM vystupili ź nietryvijalnymi prapanovami.

«Moža być, čas unieści zamiest vybarčaha prava vybarčy abaviazak? Bo dziaržava tracić biudžetnyja hrošy na arhanizacyju vybaraŭ. Kožnaja vybarčaja kamisija, kožny ŭčastak stvaraje ŭmovy dla taho, kab čałaviek pryjšoŭ i prahałasavaŭ. A ludzi majuć prava nieabhruntavana nie pryjści na vybary. Dyk, moža, pryjšła para ŭvieści štrafnyja sankcyi za nieabhruntavanuju niajaŭku?», — zadała pytańnie Alena Chołupava sa Žłobina.

Jaje kaleha Ksienija Kačanoŭskaja z Rečycy, jak piša BIEŁTA, hłyboka pierakananaja ŭ tym, što ŭ prezidenty pavinien iści čałaviek, jaki viedaje tołk u palitycy, u ekanomicy.

«Kab nie atrymlivałasia tak, što ŭ prezidenty idzie kucharka, abo błohier, abo šoŭmien, — udakładniła jana. — Kali biełaruski narod vyłučaje va UNS delehataŭ, jakim jon hłyboka daviaraje, to takim čynam na UNS farmirujecca palityčnaja elita krainy. Moža, varta addać prava vybaru prezidenta UNS?»

Jašče krychu, i biełaruskija kamsamolcy vystupiać z prapanovami štrafavać za hałasavańnie nie za taho kandydata.

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна
2
statut/adkazać
01.11.2022
opańki... dažie beeresemaŭki okazyvajetsia striemiatsia v Jevropu
vied v Jevropie žie, naprimier
"V Bielhii piervaja niejavka na vybory biez uvažitielnoj pričiny karajetsia štrafom v €50. V słučaje povtornoho narušieniia summa štrafa uviełičivajetsia do €125. Pośle čietviertoho «prohuła» hraždanin łišajetsia izbiratielnych prav na diesiať let, a takžie vozmožnosti połučiť dołžnosť na hossłužbie.
V Hriecii otsutstviie izbiratiela v stranie v momient vyborov nie javlajetsia uvažitielnoj pričinoj dla nieučastiia v hołosovanii. Hraždanie, kotoryje okažutsia na momient vyborov za hraniciej, obiazany prohołosovať zaranieje. Pomimo štrafov za niejavku mohut pośledovať boleje sierieznyje sankcii vpłoť do ariesta i tiuriemnoho zaklučieniia na srok ot odnoho miesiaca do odnoho hoda, a takžie łišieniia zvanij i dołžnostiej. Praktika nałožieniia štrafov v raźmierie ot €25 do €70 suŝiestvujet takžie v Itałii, Hiermanii, Avstrii, na Kiprie i v Luksiemburhie."
01.11.2022
Piecia, i chto budzie rabić hety "ahlad i kansiłiŭm"? bo na žal pabačyła šmat psichijatraŭ. u tym liku i biełmoŭnych... tyja byli asablivyja krasaucy - u sensie padychodu, ichnych asabistych hłuzdoŭ i ichniaha prafiesijanalizmu
0
Mnie nie vsio ravno/adkazać
01.11.2022
Čto-to mnie podskazyvajet, čto śledujuŝiie vybory priezidienta budut prochodiť vo vriemia VNS, hołosovaniiem členov VNS i kandidaty budut koniečno žie členy VNS, odin iz kotorych eto AHŁ, on žie i pobiedit na etich očieriednych priezidientskich vyborach! Bravo tovariŝi! Eto prohriess! Eto buduŝieje našiej strany! I nie śmiešno eto vsio, a hrustno! No takova pravda žizni i vola naroda! Chotim caria! Pusť pravit viečno(do konca, kotoryj nastupajet v žizni každoho čiełovieka), a potom, a čto potom, komu eto intieriesno, hłavnoje siejčas!
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
majčervieńlipień
PNSRČCPTSBND
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930