Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
25.03.2023 / 23:4418RusŁacBieł

«Rašeńnie było absalutna impulsiŭnym». Lavon Volski raskazaŭ, jak raźbiŭ na kancercie hitaru

Učorašni kancert Lavona Volskaha ŭ Vilni skončyŭsia niečakana — padčas «Troch čarapach» muzyka raźbiŭ ab scenu svaju hitaru. Vyhladała, što ŭčynak šakavaŭ navat niekatorych jaho kaleh pa cechu.

Lavon Volski na kancercie da Dnia Voli ŭ Vilni. Fota: «Budźma»

Muzyka z hurtom Volski vystupaŭ z trochhadzinnym kancertam da Dnia Voli ŭ kłubie Loftas. U kamientary dla «Našaj Nivy» Lavon Volski adznačyŭ, što im «było istotna syhrać hety kancert mienavita ŭ Vilni». Da jaho zadoŭha rychtavalisia.

«Ź Vilniaj źviazanyja i prajekt VOLSKI, i «Krambambula», dy naohuł, prezientacyja zabaronienaha alboma «Drabadzi-Drabada» adbyłasia ŭ Vilni ŭ 2012 hodzie, a prajekt VOLSKI ułasna ŭ Vilni i prezientavaŭ albomam «Hramadaznaŭstva», tamu adznačyć 105-ju hadavinu BNR tut było važna, što atrymałasia, liču, vielmi paśpiachova. Nie biez drobnych chibaŭ, ale zaŭsiody, kaniešnie, jość, što palepšyć», — skazaŭ muzyka.

Na pytańnie, ci spadabaŭsia jon samamu sabie, adkazaŭ:

«Da kanca ja sabie nikoli nie padabajusia i liču, što zaŭsiody možna voś toje i toje zrabić lepiej, da čaho i imknusia».

«Nakont raźbitaj hitary padčas vykanańnia pieśni «Try čarapachi», — dadaŭ muzyka. — To hitara była samaja zvyčajnaja, a rašeńnie jaje raźbić — absalutna impulsiŭnym».

Lavon Volski z Alesiem-Franciškam Myškievičam na kancercie da Dnia Voli. Fota: «Budźma»

Učynak Volskaha, zdajecca, ździviŭ navat džaźmiena Paŭła Arakielana, jaki na kancercie byŭ zaprošanym hościem. 

Siońnia Volski sa svajoj kamandaj vypraviŭsia ŭ Hdańsk, dzie padmienić Marharytu Laŭčuk, bo jana časova nie moža śpiavać. Darohaju ŭ mašynie muzyki skončyłasia paliva, ale historyja skončyłasia chepi-endam.

«Jechali my, jechali i źnianacku na aŭtabanie pad Suvałkami zahłuchli. Paliva było niašmat (akurat chacieli zapraŭlacca), ale kampjutar pakazvaŭ, što chapaje na 100 km. I voś staim my takija na ŭzbočynie, pobač pranosiacca strašnyja fury…» — napisaŭ Volski ŭ fejsbuku.

Čakajučy vyratavalny evakuatar, kamanda ŭźniałasia na pahorak i stała śviatkavać Dzień Voli, śpiavajučy patryjatyčnyja chity.

«Na hetyja pazityŭnyja huki pryjechaŭ evakuatar, zavioz nas na zapraŭku, my zalili poŭny bak, zavialisia i pajechali. Voś što Dzień Voli žyvatvorny robić!» — supakojvaje Lavon Volski.

«Naša Niva» — bastyjon biełaruščyny

PADTRYMAĆ

Čytajcie taksama:

Lavon Volski pra toje, čamu ŭ «čornyja śpisy» muzykaŭ trapili navat tyja, chto maŭčaŭ

Lavon Volski: Kali budzie novaja ŭłada — ja pieršy budu ŭ apazicyi

Lavon Volski napisaŭ kavier na viadomuju pieśniu Pita Sihiera «Where Have All The Flowers Gone»

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
55
Панылы сорам
6
Ха-ха
9
Ого
3
Сумна
5
Абуральна
3
1
Maksim Dizajnier/adkazać/
26.03.2023
Anatol Starkou

Tola, so svoimi Daja Striejts, pri vsiem uvažienii k Kofnieru, idi ty lesom. Lavonu 50, eto naša bohiema. Ja, koniečno, ponimaju, tovariŝ major, čto vy na słužbie, a bohatyj Starkov raz čieriez tri kommientit. No projavitie uvažieni k NASTOJAŜIEJ sovriemiennoj biełorusskoj kulturie, elitie, jeśli chotitie. Lavon mieždu pročim rodinu za aljuom prodał, chatu v cientrie Minska. A  chata, kotoruju vam dali v byvšiej hłuchoj diejevie Sieńnicie, i odno diesiatoj toj radosti nie stoit, kotoruju NRM dała vsiemu biełorusskomu narodu. Tak eto tolko načało było. Ja by orhanizovał konciert Volskho na Minsk-Arienie. Traktor pad Harodniej do sich por płocho pracujet, i tam nikomu ničoha nie patrebna.
1
Anatol Starkou/adkazać/
27.03.2023
Maksim Dizajnier, 50 let, hovoriš, Volskomu? A minimum za diesiať let do jeho roždienija na ścienach Zapadie rok-muzyki raźbivali svoi hitary tožie dla ponta. To jesť podobnoje povtorienije siehodnia, davno projdiennoho druhimi matieriała, Volskim, eto miełko. Očień miełko dažie dla vašiej bčb bohiemy.

Muzykanty byvajut vielikimi i tie, u kotorych jesť v zahašnikie Saŭka i Hryška. Nie było by poślednich i amierikanskoj kassy Svabody možno było by hovoriť o muzykantie Volskom. No iz bčb piestni słov o Saŭkie i Hryšku i amierikanskoj kaśsie Svabody nie vybrosiš. A Saŭka i Hryška eto nie muzyka, eto šabaška. Chałtura. 
Vsia vaša bčb Bohiema stoit ili stojała v očieriedi v kassu Svabody. Pri etom jeje muzykalnaja časť dažie blizko nie dotiahivajet do hienialnosti russkoho čiełovieka Mulavina, kotoryj s biełorusskimi Pieśniarami sdiełał dla biełorusskosti bolšie, čiem bčb bohiema i adradžency nacyi.

Ja był na odnom koncietrie Lavona Volskoho v niebolšom zale v Bruklinie. Jeŝie paru raz słušał jeho na vstriečach s biełorusskoj diasporoj v Ńju JOrkie i štatie Ńju Džierzi.  
0
Anatol Starkou/adkazać/
27.03.2023
žestačajše miakkaja dyktatarka, "ia amal prydumała naš novy ściah"

Pozdravlaju s bčb otkrytijem. Let 10-13 nazad zdieś na etom forumie obsuždali staťju  o tom, kak mołodiež biehała po Minsku s bčb fłahom, u kotoroho vmiesto krasnoj połosy był biełorusskij arnamient. Siejčas obsuždajem vašie otkrytije bčb fłaha s ornamientom.

Kažietsia v 1996-m (nieochoto lezť v archiv i utočniať nomier i datu) ja połučił śvidietielstvo Patientnoho viedomstva Riespubliki Biełaruś na torhovuju marku, kotoraja očień pochoža na bčb stiah Kłavdija Duž-Dušievskoho. Moj stiah otličajetsia ot toho stiaha Kłavdija tiem, čto vmiesto spłošnoj krasnoj połosy ja raźmiestił elemienty biełorusskoho nacionalnoho ornamienta. Eto oficialnyj dokumient Patientnoho viedomstva Riespubliki Biełaruś.
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
sakavikkrasavikmaj
PNSRČCPTSBND
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930