Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
22.04.2024 / 14:404RusŁacBieł

«Zaŭvahi nie adpaviadajuć…» Jak u Viciebsku prajšło abmierkavańnie ŭstanoŭki fłahštoka

Spačatku haradžan pastavili pierad faktam, što ŭ horadzie budzie fłahštok, a potym — što budzie cełaja płošča. Zaŭvahi i sumnievy adnosna metazhodnaści hetaj idei prosta prapuścili «mima vušej», piša «Viciebskaja viasna». 

Nivodnaje ź piaci piśmova vykładzienych mierkavańniaŭ nakont stvareńnia ŭ Viciebsku admysłovaj płoščy dla ŭstalavańnia fłahštoka, nie było pryznana słušnym. Navat pamyłku ŭ naźvie «Płošča fłaha i hierba», na jakuju ŭkazali ŭdzielniki abmierkavańnia, aŭtary prajekta nie pryznali — adkazali, što nazva płoščy «pradstaŭlena jak pierśpiektyŭnaja prapanova» i što kančatkovy varyjant budzie zaćviardžacca harvykankamam.

Hramadskaje abmierkavańnie tyčyłasia ŭźviadzieńnia novaha abjekta haradskoj infrastruktury — fłahštoka dla dziaržaŭnaha ściaha vyšynioj 69 mietraŭ. Čamu vyšynia mienavita takaja? Tamu, što heta budzie «vyrab zavadskoj kamplektacyi». Taki adkaz atrymali tyja, chto ličyć vyšyniu fłahštoka nie suadnosnaj z susiednimi pabudovami.

Taksama ŭdzielniki hramadskaha abmierkavańnia źviartali ŭvahu na padmienu samoha pradmieta abmierkavańnia: haradžan prainfarmavali pra namier ustalavać fłahštok, a nasamreč akazałasia, što pad jaho zaprajektavana cełaja płošča z dvuma śviatładyjodnymi ekranami, hranitnaj kampazicyjaj z nazvaj, pieranosnymi kvietnikami, łaŭkami, sistemaj aśviatleńnia i videanazirańnia i brukavankaj na dole. Miarkujecca, što płošča zmoža źmiaścić da 2-ch tysiač čałaviek.

A nakont taho, što pra płošču ŭ pačatku i razmovy nie było, aŭtary kancepcyi błytana patłumačana, što ŭ dadzienym vypadku «nie praduhledžana stvareńnie płoščy jak inžynierna-transpartnaj infrastruktury».

Što ž tady praduhledžana na terytoryi 0,57 ha — nie tłumačycca zusim.

Byli zaŭvahi i pra toje, što ŭ prajektnaj dakumientacyi nie pryvodzicca košt ažyćciaŭleńnia idei. Prykładam, fłahštok, ustalavany ŭ Homieli, abyšoŭsia biudžetu ŭ amal miljon dołaraŭ.

U Viciebsku hrošaj spatrebicca bolš — z ulikam śviatładyjodnych ekranaŭ, interaktyŭnaj paneli i h. d. Ale pra hrošy z udzielnikami abmierkavańnia razmaŭlać nichto nie zachacieŭ: maŭlaŭ, suma budzie ŭdakładniacca pa miery ažyćciaŭleńnia prajekta.

Zrešty, nie była patłumačana i pryncypovaja nieabchodnaść źjaŭleńnia ŭ Viciebsku jašče adnoj płoščy dla dziaržaŭnych uračystaściaŭ — z ulikam taho, što hetyja funkcyi całkam vykonvaje Płošča Pieramohi.

Padrabiazna paznajomicca z tym, jakija adkazy atrymali ŭdzielniki abmierkavańnia, možna tut.

Čytajcie taksama:

Adkul Łanhbard skapiravaŭ prajekt Opiernaha teatra ŭ Minsku?

Stalinki, sabory, miačeci. Čym rasijskaja architektura abaviazana Biełarusi

Łukašenka žyvie ŭ sapraŭdnym mahnackim pałacy

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
3
Панылы сорам
3
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
6
Абуральна
16
5
Płoŝadi byť!/adkazać/
22.04.2024
V čiem problema čto by v Vitiebskie była krasivaja płoŝad́? Zmaharam viečno vsie nie nravitsia jeśli vłasť čto to nie sdiełała - płocho, jeśli čto to sdiełali - to opiať płocho. Kričat čto Łukašienko dvorcov nostroił, no Łukašienko s soboj ich v mohiłu nie zabieriet. Vy žie po jevropie choditie s otkrytym rtom i udivlajetieś kak krasivo, tak v čiem problema? P.S. Kidajtie svoi k@.@ški.
1
Narodnomu sudu tožie byť! /adkazać/
22.04.2024
Płoŝadi byť!, problema v tom, čto na etot fłahštok potratiat sotni tysiač dołłarov i vsie radi čieho, čtoby tuda votknuť fłah. A eto vsie narodnyje dieńhi, dieńhi nałohopłatielŝikov. Łučšie by eti dieńhi potratili na škoły i bolnicy. V Jevropie dvorcy stroiliś v prošłych stoletijach i siejčas oni otkryty dla vsiech posietitielej, a 18 riezidiencijami polzujetsia Łukašienko i vsie oni tožie byli postrojeny za biudžietnyje sriedstva. A eto užie milliony dołłarov, plus ježiehodno tratiatsia sotni tysiač na ich obsłuživanije i vsie eto radi prichoti odnoho Łukašienko, kotoryj privyk žiť na širokuju nohu i za sčiet prostych biełarusov. Eto nazyvajetsia korrupcijej i niezakonnym raschodovanijem sriedstv. V Jevropie, da i Biełarusi, za eto priedusmotrieno uhołovnaja otvietstviennosť. No poka v stranie nie do zakonov, vierchuškie i kłanam možno vsie, krasť, vorovať i tratiť narodnyje dieńhi na milliardy na riezidiencii, na častnyje samolety v ličnych cielach dla poleta v Dubaj kak eto diełajet siemiejstvo Łukašienko. A vot prostoho biełarusa za 10 dołłarov donata posadiat na 5 let. A kohda milliony narodnych dienieh kradut i tranžirujut na levo i napravo, to vy etoho nie chotitie zamiečať.
1
Płoŝadi byť!/adkazać/
24.04.2024
Narodnomu sudu tožie byť! , počiemu kohda ja hovoriu čto mnohodietnyje strojat kvartiry i živut za moi nałohi mnie otviečajut čto moich nałohov tam počti niet, a kohda ja choču čto by v stranie było krasivo mnie hovoriat pro kakije to nałohi. Pro kakije narodnyje dieńhi vy hovoritie? Vy s druźjami słožiliś po millionu i postroili uśpiešnoje priedprijatije? Tie kto čto to sdiełali za svoi krovnyje možno po palcam pierieŝitať, nie vam vspominať pro narodnyje dieńhi
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera