Bolšaść zatrymanych ułady pieraśledujuć u administracyjnym paradku, ale suprać niekatorych zavodziać i kryminalnyja spravy.

«Biełarusaŭ kidajuć za kraty za zapusk bałonikaŭ, adzieńnie i simvoliku ŭ błakitna-žoŭtych kolerach, za kvietki kala ŭkrainskaj ambasady i za hukavy sihnał padčas mitynhu», — zaznačajuć pravaabaroncy.

Samyja masavyja antyvajennyja akcyi pa ŭsioj krainie prajšli 27 i 28 lutaha. Za dva dni ŭ Biełarusi było zatrymana bolš za 1,1 tysiačy čałaviek, pry hetym za kratami ź ich apynulisia jak minimum 630.

Akcyi adbyvalisia jak u stalicy, tak i ŭ rehijonach. Viadoma pra pratesty ŭ 27 haradach, siarod ich i zusim nievialikija: Drybin, Dokšycy, Šumilina, Ušačy, Tałačyn.

Zhadajem tolki niekalki absurdnych vypadkaŭ sa spravazdačy, za jakija ludzi byli pakaranyja.

Adna z žycharak Homiela apynułasia za kratami za toje, što «fatahrafavałasia na łaŭcy, vykonvajučy žoŭta-siniuju hamu». 

Adnaho z zatrymanych u Navapołacku abvinavacili ŭ «paškodžańni dziaržaŭnaj majomaści» za słova «ch*j» na vybarčym biuleteni.

U Połacku 27 lutaha na vybarčym učastku zatrymali 54-hadovaha Siarhieja Chlebadara. Pryčyna — błakitna-žoŭty šalik. Na dumku milicyjantaŭ, mužčyna takim čynam paŭdzielničaŭ u «niesankcyjanavanym pikietavańni». Siarhieja aryštavali na 15 sutak.

U vioscy Drybinskaha rajona aktyvista ruchu «Za svabodu» Andreja Jurkova aryštavali za zaklik da malitvy za ŭkraincaŭ. Jon zrabiŭ videazapis z zaklikam i vykłaŭ jaho na svajoj staroncy ŭ «Adnakłaśnikach». Padčas suda mužčyna vinu nie pryznaŭ. Vynik — 7 sutak aryštu.

Całkam spravazdača «Viasny» dastupnaja TUT.

Клас
Панылы сорам
Ха-ха
Ого
Сумна
Абуральна

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?