Ceny na doŭhaterminovuju arendu apošnija paŭhoda raśli. Ale nie dla ŭsich siehmientaŭ hety rost byŭ raŭnamiernym, a hałoŭnaje — jon byŭ bolš pavolny, čym inflacyja.

Naprykład, za «adnapakajoŭku» ciapier u siarednim daviadziecca płacić 384 rubli ŭ miesiac — i heta na 6,2% bolš, čym u mai.

4-pakajovyja kvatery vyraśli na 3,3%, a 3-pakajovyja — na 5%. Pry hetym ceny doŭhaterminovaj arendy vialikich kvater, dasiahnuŭšy piku ŭ žniŭni-vieraśni, zaraz płaŭna źnižajucca.

Samy darahi košt doŭhaterminovaj arendy, pradkazalna, u Minsku i Minskaj vobłaści. A voś vysokija ceny na zdymnaje žyllo ŭ Viciebskaj vobłaści ździviać. Bo kali vy chočacie kupić žyllo, to Viciebščyna, naadvarot, samy «tanny» rehijon.

Sioleta na biełaruskim rynku pasutkavaj arendy kvater naziraŭsia rost paśla dvuch hadoŭ stahnacyi — adbilisia admiena pandemijnych abmiežavańniaŭ, padaražeńnie adpačynku ŭ Jehipcie i Turcyi, uviadzieńnie biaźvizavaha režymu dla hramadzian Litvy, Łatvii i Polščy, a taksama palityčnyja padziei ŭ susiednich krainach.

Košt pasutačnaj arendy kvater nie tak zaležyć ad kolkaści pakojaŭ, jak ad inšych faktaraŭ — raźmiaščeńnia i jakaści ramontu. Heta varta ŭličyć, kali vy źbirajeciesia zdavać žyllo na karotki termin.

Z maja košt arendy kvatery za sutki ŭ siarednim vyras na 7%. I praciahvaje padymacca, niahledziačy na toje, što turystyčny siezon užo zavieršany.

Daražej za ŭsio arandavać kvateru na sutki ŭ Minsku. Dalej idzie Minskaja vobłaść, ceny ŭ jakoj trymaje blizkaść stalicy.

Śledam pradkazalna raźmiaścilisia dva hałoŭnyja turystyčnyja rehijony Biełarusi — Hrodzienskaja i Bresckaja vobłaści.

Клас
1
Панылы сорам
1
Ха-ха
1
Ого
0
Сумна
0
Абуральна
2