«Družba i dačynieńni pamiž impiercami zvyčajna zakančvajucca zabojstvami. Trahładzity pažyrajuć adzin adnaho. Heta praviła. Asabliva kali trahładzity sčepiacca ŭ specsłužbach. Tut vam i Skrypal, i Litvinienka, i Pryhožyn, i Navalny. Hety apošni, jaki trapiŭ pad «začystku» — byŭ impierac i nienaviśnik biełaruščyny, jaki pieraplunuŭ by Pucina, kali b chto jaho padniaŭ na haru», — adrazu rasstaŭlaje Paźniak kropki nad «i».

Pavodle mierkavańnia vieterana biełaruskaj palityki, realny ŭpłyŭ Navalnaha na rasijskuju palityku «byŭ roŭny nulu», a zabili jaho tolki dziela taho, «kab ź niadkul nie ŭźnikali kucharki».

Dalej pad biaźlitasnuju krytyku patrapiła ŭdava zahinułaha palityka — Julija Navalnaja:

«I tut, jak u Šekśpira, — «jašče cieła nie astyć paśpieła…», jak źjaviłasia madam Navalnaja (treba jaje bačyć), pakul što biez partreta pad pachaj i abjaviła: ka mnie, kto sa mnoj — pradołžim dieło Navalnoho. Ja prodołžu jeho baŕbu… (Jakuju «barbu»)».

Adnosna sprobaŭ Julii Navalnaj praciahvać spravu muža Paźniak nie chavaje ironii:

«Słovam, kali kazać koratka pra raša-vadevil z trupami, to madam ryzykuje. Miesca ŭžo zaniataje. Dy i ŭ Eŭraźviazu biudžet nie humovy. Chacia standarty dazvalajuć i paŭtory, i repliki, i za słovy płacić. Praciahvajcie barbu, spadary impiercy. Niet vajnie! Pucin, vierni muža (možno dieńhami)! Takaja kamiedyja na scenie ŭ impiercaŭ».

Tym nie mienš, situacyja ŭsio ž stvaraje peŭnuju niebiaśpieku, kali «pryhladziecca ŭvažliva, uličyć abstaviny vajny i zaśviedčyć zaniepakojenaść mahčymaj pierśpiektyvaj hetaj asoby ŭ zašoranym libier-śviecie Jeŭropy». Tym bolš što «prysutnaść kantory ŭ hetym prajekcie bačna niaŭzbrojenym vokam. Hetak ža jak i ŭ manierach «madam» piščyć FSB (upłyŭ asiarodździa)».

«Kali heta sapraŭdy prajekt «kucharka-2», i kali jaho prašturchnuć libieralnaj Jeŭropie, to možna budzie pavinšavać usialakich haspod Kasparavych i inšych «charošych ruskich» za miažoj s priobrietienijem. O čiom sožaleli, o čiom miečtali, to i połučili. Mahčyma raskryjecca navat toje — navošta raptam źniščyli ahienta Navalnaha», — robić z usiaho hetaha vysnovu Zianon Paźniak.

Čytajcie taksama:

Bałkuniec i Usaŭ raskazali rasijskamu ŚMI pra absalutny pravał Cichanoŭskaj pa ŭsich frantach

«Zianon Paźniak — toj čałaviek, ź jakim pajšoŭ by na piva». Valer Kavaleŭski raskazaŭ u intervju pra palityčnaje i čałaviečaje

Śviatłana Aleksijevič: Zianon mieŭ racyju. A my vieryli ŭ Rasiju, čakali dapamohi ad Rasii i rasijskaj intelihiencyi

Клас
94
Панылы сорам
134
Ха-ха
11
Ого
10
Сумна
7
Абуральна
52